دکتر آناهیتا والی

متخصص پوست و مو


كلينيك سپيد

نشانی مطب

فوتوتراپي در مطب

تجهيزات جديد مطب

خدمات ارايه شده در مطب

ارثي بودن به معني غير قابل درمان بودن نيست

"ارثی بودن به معنای غیر قابل درمان بودن نیست"
متأسفانه این تصورغلط دراذهان وجود دارد كه بیماریهای ارثی یا ژنتیكی را نمی شود درمان كرد.روزانه با مراجعین بسیاری مواجه می شوم كه مثلا برای ریزش موی خود مراجعه كرده اند وقتی علت را جویا می شوند و پاسخ میشنوند كه زمینه ارثی دارد،سایه ای از ناامیدی در جشمانشان دیده می شود. در موارد مشابه بسیاری مثل تیرگی دور جشم ها، آكنه های شدید و حتی بیماریهایی مثل پسوریازیس یا صدفك (داداالصدف)واكنش مشابهی به چشم می خورد.

امروزه با پیشرفت علم پزشكی ، بسیاری از بیماریها ی ارثی قابل كنترل هستند و می توان جلوی بیشرفت آن ها را گرفت و حتی سیر بیماری را معكوس كرد بعنوان مثال ریزش مو را متوقف نموده و حتی رویش مجدد داد و یا در موردپسوریازیس بیمار می تواند سال ها بدون ضایعات بیماری زندگی كند و پوست او ظاهرا صاف باشد در مورد آكنه كه خوشبختانه تا 90% قابل درمان می باشد و می تواند با پوست سالم و بدون جوشگاه زندكی كند اگرچه میزان موفقیت درمان های بزشكی بستگی به نوع بیماری دارد اما آنچه بین همه بیماریها ی ارثی یا ژنتیكی مشترك است این است كه بیماری با مراجعات مكرر كه پزشك متخصص تواتر آن را تعیین می كند و با اقدامات طبی یا جراحی كنترل می شود یعنی علایم و نشانه های بیماری بطور كامل یا نسبی از بین می روند.ادامه درمان نگهدارنده لازم است و اگر درمان نگهدارنده قطع شود، عود رخ می دهد.

نتیجه اینكه اكر جه باید سعی شود تا حد ممكن از بروز بیماری های ژنتیكی جلوگیری شود و بهترین اقدام در این جهت پرهیز از ازدواج های فامیلی می باشد اما در مواردی كه ژن گسترده است و بیماری ظهور می كند مثل ریزش مو یا آكنه ، بیمار باید با مراجعات مكرر مشكل خود را كنترل كند و ارثی بودن بیماری تنها به این معنا است كه بیماری ریشه كن نخواهد شد و بیمار باید اراده، دقت و هزینه بیشتری را صرف بیماری خود كند .

این رویكرد كه بیماری من ارثی است پس قابل درمان نمی باشد و رها كردن بیماری متاسفانه باعث بیشرفت بیماری و عوارض بعدی خواهد شد كه كنترل بیماری را مشكلتر خواهد ساخت.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان فیض ، ابتدای خیابان ارباب
تلفن : 36627780 - 0313

نظرات کاربران درباره این مطلب :

محمد [ 1392-02-13 ]
دکترجون دلداری خوبی بود.اما بهتر است بدانیم هنوز علم به انجایی نرسیده که بتوان ریزش موی ارثی را درمان کرد.داروهای تایید شده هم کمی زمان ریزش را عقب می اندازد وبعد از مدتی گیرنده های dht نسبت به دارومقاوم میشوند.کاشت مو هم نامش درمان نیست.درمان زمانی اتفاق میفتد که بتوان ژن طاسی را اصلاح نمود.با این حال از شما دکتر محبوبم ممنونم.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیخدمات ارائه شده در مطببرنامه هفتگي و نشاني مطبخوب و بدمقالات پژوهشیمطالب و مقالاتدستورالعمل هاي مشكلات شامیکرونیدلینگليزر ليپوليزليزر فتوفشيالدر مو پن چيست؟كربوكسى تراپى چيست؟تشخیص و درمان بیماریهای جوانسازی ماندگار با تزرييوگاوزيبائي