دکتر آناهیتا والی

متخصص پوست و مو


كلينيك سپيد

نشانی مطب

فوتوتراپي در مطب

تجهيزات جديد مطب

خدمات ارايه شده در مطب

رنگ پوست و تغئيرات آن

تغییرات در رنگ پوست می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. از مهم ترین آنها می توان عوامل ژنتیکی و تغییرات هورمونی را نام برد. تراکم سلول های حاوی رنگدانه های پوست یکسان نبوده و در برخی از نقاط بدن مانند نوک پستان ها ، صورت و ناحیه تناسلی و همچنین نقاطی که در معرض تابش نور قرار دارند بیشتر می باشد.

اکثر تیرگی لب داخلی دستگاه تناسلی بانوان((Labia Minoraبه دلیل تغییرات هورمونی،تحریک پوستی و بارداری می باشد، این تیرگی بعد از سن بلوغ ممکن است بیشتر شود. لکه های قهوه ای رنگ می تواند بر اثر آلرژی تماسی یا قارچی نیز باشد.

علل مختلفی می تواند باعث تیرگی پوست زیر بغل و کشاله ران گردد،که مهم ترین آن عبارتند از:
آکانتوزیس نیگریکانس:
باعث تغییر رنگدانه های پوست در نواحی چین های پوستی می گردد و غالباَ با خال گوشتی پوست همراه است. این مشکل غالباَ در افراد جوان تر از 40 سال دیده می شود و معمولا بصورت ژنتیکی منتقل می شود. این مشکل اغلب با چاقی یا اختلالات غدد درون ریز از جمله هیپرتیروئیدیسم ،آکرومگالی، بیماری پلی کیستیک، دیابت و کوشینگ همراه است. اگر این مشکل در افراد بالای 40 سال دیده شود،معمولا با بدخیمی همراه است.

اریتراسما:
یک عفونت سطحی مزمن در نواحی که روی هم قرار می گیرد از جمله زیر بغل،زیر سینه ها و کشاله ران می باشد. عامل ایجاد کننده آن نوعی کورینه باکتریوم است که در پوست نرمال دیده می شود. بروز این بیماری با افزایش سن بیشتر می شود ولی در هر سنی قابل رویت است. علایم به صورت تیرگی چین های بدن که بیشتر مرطوب می مانند، دیده می شود.

ممکن است عفونت غیر علامت دار باشد و دوره بیماری ها ممکن است از چند ماه تا چند سال به طول بیانجامد. گسترش عفونت به تنه و بازو امکان پذیر است. بیشتر بصورت لکه های قهوه ای و گاهی قرمز دیده می شود و ممکن است دارای پوسته نیز باشد. بیشتر در نواحی کشاله ران زیر بغل و زیر سینه دیده می شود.

اینترتریگو:
یک مشکل التهابی چین های پوستی است که با گرما ، رطوبت،اصطکاک و عدم عبور جریان هوا بدتر می شود. ممکن است بر روی آن باکتریها ،قارچ یا ویرس سوار شوند و باعث ایجاد عفونت شوند. این مشکل اغلب در نواحی تناسلی،کشاله ران و چین های شکمی دیده می شود. همچنین بیشتر در افراد چاق و دیابتی شایع می باشد. این بیماری با خارش و سوزش چین ها همراه است و معمولا بصورت فصلی است و با عدم رعایت بهداشت بدتر می شود.

تینه آورسیکالر:
این بیماری نوعی عفونت قارچی سطحی و خوش خیم است که با ضایعات لکه ای تیره یا روشن بر روی سینه و پشت مشخص می شود. در افراد مستعد، عودهای مجدد پس از درمان دیده می شود. عامل ایجادکننده آن مالاسزیافوفور است که نوعی فلور نرمال پوست است و در همه افراد بالغ دیده می شود . بیشتر در آب و هوای گرم و مرطوب دیده می شود. ممکن است بر سطح ضایعات پوسته های ریزی مشاهده شود و معمولا فرد خارش بسیار مختصری دارد.

کاندیدیاز:
عفونت قارچی پوست که معمولا توسط کاندیدیاآلبیکنس ایجاد می شود. که پوست و گاهی غشا مخاطی را درگیر می کند.در افرادیکه دچار بیماری های داخلی از جمله دیابت،سندرم کوشینگ،هیپوتیروئیدیسم هستند،عفونت شدیدتر خواهد بود. از طرفی تغییرات هورمونی می تواند با تغییر رنگدانه پوست همراه باشد.

با توجه به اینکه علل تیرگی یسیار متعدد است بررسی و معاینه دقیق جهت تشخیص علت بسیار مهم است. روشن کننده ها با کاهش سرعت تولید ملانین قسمت ها ی تیره پوست را روشن و کمرنگ نموده و به تدریج آن را به رنگ اولیه اش بر می گردانند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان فیض ، ابتدای خیابان ارباب
تلفن : 36627780 - 0313

نظرات کاربران درباره این مطلب :

Edris [ 1394-02-14 ]
لطفا راهای درمان روهم کامل توضیح بدین ممنون

naser [ 1394-01-26 ]
سلام خانم دکتر لطفا روش درمان لکه های بنفش در بدن را ارائه فرمایید. ممنون با تشکر از شما

علی جعفری [ 1394-01-20 ]
سلام درموردعمل رنگ پوست وعواقب ان نظرهید

FFF2012 [ 1391-06-15 ]
عالي

مصطفی سید باقری [ 1391-06-12 ]
سلام خانم دکتر مطالبتونو خوندم عالی بودن خسته نباشید موفق باشین

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیخدمات ارائه شده در مطببرنامه هفتگي و نشاني مطبخوب و بدمقالات پژوهشیمطالب و مقالاتدستورالعمل هاي مشكلات شامیکرونیدلینگليزر ليپوليزليزر فتوفشيالدر مو پن چيست؟كربوكسى تراپى چيست؟تشخیص و درمان بیماریهای جوانسازی ماندگار با تزرييوگاوزيبائي